Osobně si nedokážu představit sám sebe, že bych někdy v říjnu platil zálohu za dovolenou, na kterou bych měl vyrazit v polovině následujícího léta. Jak někdo může myslet tak dopředu? Copak si vůbec nepřipouští, že za těch deset měsíců se může pár zásadních věcí změnit? V zaměstnání? V rodině? Ve světě? Pro mne osobně je takové plánování dovolené opravdu nepředstavitelné. Podle popularity nakupování v předprodejích, jde však o celkem standardní způsob.
pobřeží  santorini
First minute je pro mne překvapivě velice populárním pořizováním dovolené. Zákazníci využívají velké slevy, které cestovní kanceláře nabízejí. Ony cestovní kanceláře tímto způsobem tak získají finance na „zabookování“ potřebných kapacit v nasmlouvaných hotelích a udělají si první ekonomický odhad o následující letní sezoně. Zákazníci využívající tuto službu častěji využívají pojištění storno poplatků. V případě, že by jim přece jen něco bránilo ve vycestování, ztrátu z předčasně zaplacené zálohy vykryje toto pojištění.
mladá surfařka
Druhá kategorie zákazníků naopak otálejí s pořízením dovolené. Ne, nejsou to žádní váhaví střelci. Jen čekají na nejvýhodnější nabídku. Jsou i tací, co si čtrnáctidenní dovolenou pořídí den před odletem. Proč? Cestovní kanceláře ve snaze vyprodat co nejvíce nasmlouvané kapacity v hotelech jdou s cenami dovolených na poslední chvíli někdy až pod cenu, kterou musí sami zaplatit. Jde hlavně o minimalizování ztráty. Každá korunka získaná od klienta je dobrá. Opět se dá říci, že spokojený je jak zákazník, tak cestovní kancelář.
drink na pláži
Skoro se zdá, že zákazníci co si kupují dovolené v řádných termínech, jsou nějací divní. Přesto je jich většina. Vycházejí s toho, že v době kdy si zájezd objednávají, ví, že v práci si dovolenou vezmou bez problémů. Jsou si jisti, že v destinaci kam se chystají, nejsou žádné politické výkyvy a že klid jejich dovolené nebude rušen ničím nepříjemným. Mají dost času si na dovolenou pořídit vše potřebné, řádně se pojistit v pečlivě vybrané pojišťovně. Prostě sázejí na jistotu a jsou za ni ochotni trochu připlatit.
Každý má své preference. Někdo je více hráč a někdo hraje na jistotu. Trh s dovolenými je dnes tak široký, že spokojený může být každý.