Peníze hýbou světem a bohužel zasahují i rodinný život. Spousta párů se v dnešní době raději rozhodne děti nemít, nebo si pořídí dítko třeba jen jedno, než by riskovali finanční zátěž. Jak zvládnout propad v rodinných příjmech poté, co žena nastoupí na mateřskou a posléze na rodičovskou dovolenou?
peníze rodiny
Plánujte dopředu, a propočítejte si finance ještě před početím dítěte, samozřejmě pokud je dítko plánované, je vše jednodušší. Není těžké zjistit výši mateřské dovolené, kterou budete pobírat cca půl roku po narození dítěte. Počítejte ale s tím, že rodičovská dovolená je ještě nižší, pokud ji budete chtít pobírat klasicky celé tři roky. Sepište si všechny příjmy v době mateřství a náklady. Vyjde vám výsledek. Pokud je kladný pak můžete být v pohodě. Pokud záporný, pak je to problém.
Jakmile otěhotníte, je dobré začít hospodařit s těmi prostředky, jaké budete mít po narození dítěte. Zvyknete si na to, že máte nižší rodinný rozpočet a navíc peníze, které ušetříte, budete mít bokem na výbavu pro miminko, případně na horší časy. Budete mít výhodu, že s miminkem už budete v pohodě a v klidu fungovat a budete vědět, co si můžete dovolit a co ne. Miminko bude potřebovat aby jste byli v klidu a v pohodě.
kalkulačka na výpočtech
Tipy na ušetření s miminkem
Pokud čekáte miminko a víte, že na tom nejste s financemi zrovna nejlépe, začněte opravdu šetřit a popřemýšlejte nad tím, jak s miminkem co nejvíc ušetřit. Výbavička pro miminko se dá poměrně levně nakoupit na bazarech a může být opravdu krásná i přes to že není nová. Můžete se také rozhodnout nepoužívat jednorázové plenky na přebalování ale pořídit si plenky látkové. Látkové pleny jsou nejenom ekonomické ale také ekologické, ušetří nejen vaši peněženku ale také přírodu. Pokud budete dítko kojit, pak ušetříte spoustu peněz za umělé mléko a jakmile začnete přikrmovat, vařte si zeleninové příkrmy i ovocné přesnídávky doma, výživa ve skleničkách je totiž velice drahá.