Téměř každý čtvrtý Čech si již jednou zažil, že jeho platba se neodeslala správně, že zaplatil zboží, které mu nepřišlo, nebo prodal věc, za kterou mu následně nebyly peníze zaslány. Češi navzdory všudypřítomných případů krádeží na internetu stále myslí, že podvody na internetu se jich netýkají, jelikož si dávají pozor. Ať už je důvodem ztráty peněz cokoliv, je potřeba se jim vyvarovat. Jaké věci děláte špatně a kde všude se můžeme nechat nachytat?

bezpečnost kreditních karet
Falešné výzvy k zaplacení pokuty

Nejčastější trik všech hackerů a podvodníků na internetu. Obdržíte email, ve kterém stojí, že musíte doplatit nějaké firmě pět set korun za elektřinu. Email vypadá věrohodně a navíc se v zprávě objevují i jména doopravdy existujících firem, jež jsou zaměřené na energetiku Vašeho města. Zadáte tedy platbu, protože nemáte přesný přehled o vaší spotřebě elektřiny, na uvedené číslo účtu. Ve chvíli, kdy pět set korun odešlete, se hackeři dostanou k číslu Vašeho účtu a podaří se jim do něj nabourat. Jednoduše pro ně neexistuje nic lehčího, než napálit běžné lidi přes email. Proto nikdy neodesílejte peníze, pokud máte pocit, že nic platit nemusíte.

maskovaný muž
Internetové obchody                                                   

Ceny e-shopu vypadají lákavě, jsou až o deset procent nižší než u konkurentů. Zakoupíte si tedy jejich výrobky, platbu provedete a čekáte, že Vám produkt během pár dní dorazí domů. Bohužel, narazili jste na podvodný obchod, kde žádné zboží neprodávají a pouze tahají z lidí peníze. Když pak chcete peníze vrátit, firma neexistuje a nemůžete se dohledat ani majitele firmy.

zloděj ilustrace
Padělky

Padělky se k Vám mohou dostat přes internetové bazary, které nejsou nikým hlídány, zboží na ně může přidávat v podstatě každý. Za kvalitu a originalitu zboží nikdo neručí a zároveň mohou být problémy s reklamací produktu. Dávejte si tedy na bazary velký pozor a pozorně čtěte recenze prodávajících.